خبرها

مدیرعامل شركت توربین ماشین خاورمیانه در گفتگو با دانش نفت مطرح کرد:


بلوغ فن آوری در حوزه مهندسی و ساخت توربین گازی در ایران

مهندس هلالی: اتحاد استراتژیک ۵ شرکت توربین ماشین خاورمیانه، گروه توسعه و نوسازی صنایع گداختار، شرکت بارون، شرکت غرب فلنج و شرکت تراویس ایران تلاشی در راستای هم‌افزایی است

 

دانش نفت: مدیرعامل شركت توربين ماشين خاورميانه گفت: این شرکت در يک فرآيند ١٥ ساله توسعه فن‌آوری توربين گازی برای نخستین بار در كشور موفق شد از پايين‌ترين سطح کار خود را آغاز کرده و به بلوغ فن‌آوری در حوزه‌های مهندسی، ساخت و تجميع اين توربين برسد.

مهندس هلالی در گفت‌و گو با خبرنگار دانش نفت ضمن بيان مطلب فوق گفت: مجموعه‌های ما در ١٠ سال گذشته چندين بار در شرکت‌های مختلف از جمله شركت نفت فلات قاره، شركت ملی نفتخيز جنوب و شركت خطوط لوله مخابرات نفت ايران نصب شده‌اند اما به صورت تجميع شده توانستيم با نصب ١٠ دستگاه با ٨٠ درصد ساخت داخل در شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران و تعدادی دستگاه با ١٠٠ درصد ساخت داخل در شركت ملی مناطق نفتخيز جنوب فعاليتمان را توسعه دهيم. 

مهندس هلالی با اشاره به اينكه پكيچ شركت توربين ماشين خاورميانه نزديک به دو سال است كه در منطقه مارون واقع در اهواز نصب شده تصريح كرد: در منطقه مارون با توجه موفق به نصب تجهیزات خود شدیم و خوشبختانه تا به امروز این تجهیزات را امتحان خود را به خوبی پس داده و موجب رضايت كار فرما بوده است. 

وي افزود: رضايت كارفرما موجب شد كه علاوه بر قرارداد دو دستگاه در فرايند كامل پژوهشی و توسعه‌ای كه با وزارت نفت داشتيم، ١٥ دستگاه از شركت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، ٥ دستگاه از شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران و ٥ دستگاه از شركت نفت فلات قاره سفارش داشته باشیم. 

وي از مديران شركت ملی نفت و شركت پالايش و پخش درخواست كرد توجه بیشتری نسبت به تخصيص بودجه و اعتبار لازم برای توربوپمپ‌ها داشته باشند. وی افزود:  این شركت می‌تواند در تجهيز پروژه های خط لوله بندر عباس - سيرجان، خط لوله های كنار گذر تهران و خط لوله اوره به جاسک به طور كامل فعاليت كند و به اين صورت از واردات تجهيزات خارجی در اين پروژه ها جلوگيری نمايد.

مهندس هلالی افزود: ايستگاه‌های پمپاژ و يا تلمبه‌خانه‌ها را می‌توان با تجهيزات تولیدی این شرکت به جای تجهيزات خارجی تجهيز كرد كه با اين روش امكان سفارش گذاری بيش از ٤٠ دستگاه بوجود می آيد. 

وي اين فرايند تكنولوژی و فناوری را در انحصار ٥ شركت در دنيا دانست و گفت: اكنون اين فناوری در كشور ما وجود دارد و بايد تلاش كرد تا اين فناوري كه به بلوغ رسيده و با سفارش‌گذاری معقول به تجاری‌سازی غی محصول دست یابیم. این اقدام موجب اشتغال، توسعه و رفع وابستگی کشور به شركت های خارجی می‌شود. 

مهندس هلالي به طور مشخص از وزارت نفت درخواست كرد كه به شركت‌های مهندسين مشاور و شركت‌های وابسته ابلاغ كند كه پروژ‌های سكوها و خط انتقال و ... که زير ١٠ مگابايت هستند بر مبنای محصولات داخلی طراحی شوند. 

وي اضافه كرد: در داخل كشور اغلب شركت‌های مهندسين مشاور از آنجايی كه مطلع نيستند چنين تجميعی در كشور ايجاد شده طراحی های خود را مطابق توربين های خارجي انجام میی دهند و در حين اجراي مناقصه از محصولات خارجي خريد مي كنند در صورتي كه تبديل طراحي كه براي پمپ‌های خارجی صورت گرفته به طراحي محصول داخلي كار سختي نيست. 

مهندس هلالي در خصوص ایجاد اتحاد استراتژيك بين ٥ شركت داخلي گفت: امسال به عنوان يک دستاورد، گروه توربین ماشین خاورمیانه با گروه توسعه و نوسازی صنایع گداختار، شرکت بارون، شرکت غرب فلنج، شرکت تراویس ایران و در رشته های تخصصی مختلف از فعال ترين شركت ها به صورت نمادين متحد شدند كه اين مجموعه امكان تأمين كامل تجهيزات يک پالايشگاه و يا يک پلنت را دارد و در بيست و دومين نمايشگاه بين المللي نفت گاز و پتروشيمي به صورت واحد ظاهر شده است. تا با توجه به زير ساخت های موجود در بخش هاي توليد، مهندسي و بازاريابي  شركت‌هاي ديگر را هم تحت پوشش قرار دهيم . وی افزود: بيشتر تلاش در راستاي هم افزايي برای توسعه حجم بازار فروش اقلام ايراني و داخلي است. 

وي در پايان گفت: ما نيازي به حمايت مالي خاصي نداريم بلکه نياز به توجه و باور داريم و اميدواریم از اين پس توجه بيشتري به بخش خصوصي به‌ویژه در حوزه ماشين‌های دوار شود.