خبرها

تولید اقتصادی آب شیرین با استفاده از توربین‌های گاز


مدیر دفتر مطالعه‌ها و بهره‌وری منابع تولید سازمان بهره‌وری انرژی ایران (سابا) از تولید اقتصادی آب شیرین با استفاده از توربین‌های گاز خبر داد.
مهندس "غلامرضا بیاتی" در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اظهار داشت: توربین گازی به‌عنوان محرک اصلی، مهم‌ترین بخش یک مولد همزمان برق و حرارت است که ساخت و بومی‌سازی این مولدها در کشور، بزرگ‌ترین گام در توسعه فناوری‌های تولید انرژی و سامانه‌های تولید همزمان است.
وی افزود: در همین زمینه، می‌توان به ساخت و رونمایی از یک نمونه توربین گاز در کلاس 4 مگاوات قابل بهره‌برداری در سامانه‌های تولید پراکنده و تولید همزمان برق و حرارت در مقیاس کوچک توسط شرکت توربین ماشین خاورمیانه اشاره کرد.
وی با بیان اینکه تمام مراحل شناسایی، مهندسی، طراحی معکوس، بازطراحی و ساخت اجزا و قطعه‌های این توربین گاز بدون هیچ‌گونه کمک فنی از سوی شرکت‌های خارجی صورت گرفته است، گفت: دانش فنی، فرآیندهای مهندسی تدوین‌شده و زنجیره تامین شکل‌گرفته در آن، نیاز بخش‌های مختلف کشور ازجمله وزارت‌خانه‌های صنایع، نیرو و نفت در زمینه توربین‌های گاز و تجهیزات دوار مشابه را رفع خواهد کرد.
وی اظهار داشت: با افزایش قابل‌توجه مصرف آب و کاهش منابع آب شیرین قابل استفاده، بحران آب در کشور روزبه‌روز جدی‌تر شده و نیازمند به توجه ویژه‌ای است.
وی ادامه داد: یکی از راهکارهای اساسی در گسترش منابع آب شیرین، استفاده از سامانه‌های آب شیرین‌کن و استحصال آب شیرین از آب دریا است که در زمان حاضر بسیاری از واحدهای آب شیرین‌کن مورد استفاده در داخل کشور از سامانه غشایی (RO) استفاده می‌کنند که این روش توان الکتریکی بالایی نیاز دارد و محدودیت‌های تامین حجم بالای برق از شبکه سراسری، توسعه استفاده از این آب شیرین‌کن‌ها را با مشکل مواجه کرده است.
وی با بیان اینکه در کنار روش‌های غشایی، روش‌های آب شیرین‌کن حرارتی نیز به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند، گفت: این روش‌ها به حجم بالایی از انرژی حرارتی نیاز دارد و در آنها عموماً از مولدهای با ظرفیت حرارتی بالا استفاده می‌کنند.
مدیر دفتر مطالعه‌ها و بهره‌وری منابع تولید سابا یکی از روش‌های مناسب افزایش منابع آب را استفاده از حرارت اتلافی واحدهای گازی در سامانه‌های تولید همزمان آب و برق با ظرفیت پایین و به‌طور پراکنده عنوان کرد و گفت: در این سامانه به‌منظور تامین انرژی موردنیاز واحد آب شیرین‌کن، از مولدهای (مصرف‌کننده سوخت فسیلی) تولید برق در مجاورت آن استفاده شده است که افزون‌بر امکان بهره‌برداری جهت تامین برق به‌صورت مستقل از شبکه، از تلفات حرارتی مولد در سامانه آب شیرین‌کن حرارتی نیز استفاده می‌شود.
وی یادآور شد: نتایج بررسی‌های دوجانبه در شرکت توربین ماشین خاورمیانه و سابا نشان می‌دهد که اقتصادی‌ترین گزینه برای تولید آب شیرین، استفاده از توربین گاز ملی است که نتایج شبیه‌سازی‌ها و تحلیل‌های اقتصادی حاکی از آن است که درصورت استفاده از توربین گاز ملی در یک سامانه تولید همزمان و با درنظر گرفتن قیمت گاز به میزان نرخ داخلی (800 ریال یا 0.027 دلار)، آب شیرین با قیمت 0.55 دلار به‌ازای هر مترمکعب تولید می‌شود که رقمی قابل تامل است. همچنین با فرض قیمت متوسط جهانی گاز طبیعی نیز هزینه تمام‌شده آب 0.86 دلار خواهد بود.